Europejski Dzień Języków Obcych
Treść
Europejski Dzień Języków Obcych obchodzony jest 26 września każdego roku. Jego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej.
W tym dniu jednym z akcentów europejskich była wystawa prac plastycznych zorganizowanaaby upamiętnićnajwiększą europejską osobowość, którą była królowa Elżbieta II.W zakładce Klubu Europejskiego pt. „Prezentacje” można podziwiać nadesłane przez uczniów prace multimedialne.
Aby uczcić ten dzień w naszej szkole, na lekcjach języka angielskiego uczniowie rozwiązywali Quiz Wiedzy o Krajach Europejskich.
Dodatkowo, członkowie Klubu Europejskiego przygotowali audycję radiową, dzięki której wszyscy uczniowie Szóstki dowiedzieli się, że to już 21 lat odkąd został on ogłoszony przez Radę Europy i trwa w Polsce aż 8 dni zaczynając od 26 września.Unia Europejska promuje wielojęzyczność nie tylko ze względu na wymierne korzyści, jakie ze sobą niesie. Inicjatywy Brukseli mają zaowocować przede wszystkim lepszym zrozumieniem między kulturami, służyć likwidowaniu uprzedzeń i stereotypów oraz zapobiegać wykluczeniu społecznemu mniejszości językowych i etnicznych.
Autorzy audycji wskazywali na różnorodne korzyści płynące ze znajomości języków obcych. Podkreślali fakt, iż znajomość języków pomaga ludziom podróżować i nawiązywać przyjaźnie. Jeżeli rozumiemy język innych ludzi możemy lepiej docenić ich samych i ich kulturę. Znajomość języków daje szansę lepszej pracy, awansu i wyższych zarobków.
Dzięki audycji poznaliśmy wiele interesujących ciekawostek. Między innymi dowiedzieliśmy się, że:
- Połowa Europy jest wielojęzyczna.
- W13 krajach Europy pierwszym obowiązkowym językiem obcym w szkołach jest j.ang. W rywalizacji o drugie miejsce francuski wygrywa z niemieckim,
- Irlandia to jedyny kraj w Europie, w którym uczniowie nie mają w szkołach żadnego języka obcego jako obowiązkowego. Uczą się jedynie angielskiego i irlandzkiego.
- Malta jest krajem, w którym nauka języków obcych w szkołach podstawowych jest wyjątkowo intensywna. Poświęca się jej w ciągu roku ponad 790 godzin.
- Wiewiórka to po czeskudrewni kocur zaś serwetka to mordowavyceracka😊
Cytując uczennice kl. 8, na koniec warto dodać:
„Pamiętajmy, że nauka języków obcych jest sposobem na lepsze zrozumienie siebie nawzajem i przezwyciężenie różnic kulturowych pomiędzy narodami!!!
A co do dobrych rad to:
- Sprawdzaj swoje postępy.
- Korzystaj ze wszystkich możliwych źródeł.
- Nie bój się wypróbowywać swojej znajomości nowego języka .
- Traktuj naukę języków jako przyjemność A NIE KONIECZNOŚĆ ! „