Przejdź do treści
Slider MZS 6
Slider 1
Slider 2
Przejdź do stopki

W oczekiwaniu na Świętego Mikołaja

W oczekiwaniu na Świętego Mikołaja

Treść

Czy wiecie, że Święty Mikołaj ma swój własny kod pocztowy na biegunie północnym?

Santa Claus odpowiada na listy. Pracuje dla niego ochotniczo 11 tysięcy "elfów". To ciężka praca, gdyż listy przychodzą w ok. 30 językach, są także pisane językiem Braille'a. Co roku, policzył dziennik "National Post", "elfy" spędzają ok. 200 tys. godzin odpisując dzieciom. I na taką odpowiedź właśnie obecnie czekają uczniowie klas drugich, trzecich i czwartych, którzy pod opieką nauczycielek języka angielskiego napisały i wysłały listy na adres jednego z oficjalnych biur Mikołaja: Santa Claus, North Pole HOH OHO Canada.

Jak można zauważyć na załączonych zdjęciach, Szóstka jest już w pełni gotowa na przyjście Świętego Mikołaja.

Z inicjatywy Szkolnego Klubu Europejskiego szkoła została udekorowana okolicznościowymi plakatami. Młodsi uczniowie napisali je po polsku a starsi mieli okazję wykorzystać umiejętności lingwistyczne pisząc po angielsku. Obie grupy łączy temat: „Święty Mikołaj w różnych krajach Europy”. Dzięki tym projektom można m.in. dowiedzieć się, że rdzenne tradycje polskiego Mikołaja pochodzą jeszcze z czasów słowiańskich, których tradycje różnią się w zależności od regionu. Dlatego też w różnych częściach Polski obchodzimy odmienne tradycje. W Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej, na Kujawach, Kaszubach czy Warmii popularniejszy jest Gwiazdor, który przychodzi w Wigilię. Z kolei na Śląsku 24 grudnia prezenty dostaje się od Dzieciątka.

A jak się ma postać Świętego Mikołaja w Europie do innych tradycji w krajach europejskich?

W Anglii na przykład tradycyjnie święta Bożego Narodzenia uosabiał Father Christmas – wesoły, starszy mężczyzna z siwą brodą. Po koniec XIX wieku postać zaczęła się modyfikować na skutek wpływów swojego kontynentalnego odpowiednika, czyli St Nicholas. Obecnie jednak Father Christmas jest już utożsamiany z postacią współczesnego Świętego Mikołaja, czyli z amerykańskim Santa Claus.

W tradycji angielskiej Mikołaj przychodzi w noc wigilijną, wchodząc przez komin. Następnie zostawia prezenty w tradycyjnej skarpecie (Christmas stocking), którą zawiesza się przy kominku lub na łóżku. Jeśli dzieci były niegrzeczne, to Święty Mikołaj zostawia kawałek węgielka.

Z kolei w Niemczech Święty Mikołaj przychodzi najczęściej dwukrotnie. Pierwszy raz zjawia się jako uosobienie prawdziwego Mikołaja (der heilige Nikolaus) i przychodzi 6 grudnia. Wtedy ma też na sobie długie, czerwone szaty oraz odpowiednio czerwoną czapkę podobną do biskupiej mitry. Najczęściej towarzyszy mu pomocnik, który wygląda jak zakapturzony mnich z kijem wędrowca, a nazywa się Knecht Ruprecht. Pomocnik Świętego Mikołaja oprócz worka prezentów, ma również dla dzieci rózgę, którą zostawia, jeśli te były niegrzeczne.

Drugi raz Święty Mikołaj zjawia się w Wigilię, przychodząc jako Świąteczny Gość (Weihnachtsmann). Jego wizerunek odpowiada przedstawieniom współczesnego Mikołaja. Weihnachtsmann jest bowiem popularniejszy w północnych, środkowych i wschodnich Niemczech, podczas gdy w południowych i zachodnich Niemczech w Wigilię prezenty przynosi Dzieciątko (Christkind), czyli tak jak na polskim Śląsku.

We Francji natomiast dzieci otrzymują prezenty w noc wigilijną, jednak nie przynosi ich Święty Mikołaj, ale Bożonarodzeniowy Dziadek (Père Noël). Wkłada on podarunki do pantofli (les souliers) i ustawia je pod choinką. W niektórych rodzinach bardzo katolickich można się spotkać z tradycją, że prezenty przynosi Dzieciątko (l’Enfant Jésus).

Ostatnim krajem jaki chcemy wspomnieć to Hiszpania. Tam dzieci muszą czekać na swoje prezenty aż do 6 stycznia, kiedy to przyniosą je Trzej Królowie (los Reyes Magos). Oni również zostawiają niegrzecznym dzieciom zamiast prezentu, węgielek, czyli Befana. Co prawda pod wpływem globalizacji i do Hiszpanii zawitał Bożonarodzeniowy Dziadek (Papá Noel), który odwiedza domy w Boże Narodzenie. Zwyczaj jest jednak stosunkowo młody, więc dzieci i tak zamiast na Świętego Mikołaja, czekają na przyjście Trzech Króli.

Więcej informacji na temat tradycji związanych z mikołajkami w rożnych krajach europejskich można znaleźć na korytarzach szkolnych, gdzie wiszą barwne i ciekawe prace uczniów. Zachęcamy do czytania 😊

510552